Category Archives: Словачка

Споредба на образвните програми по медицина во Соединетите Американски Држави и Словачка

За да се стане доктор не е доволно само да се има желба. Стекнувањето со медицинско образование значи години на теоретска подготовка, илјадници часови практика и секако финансиски вложувања.

Прочитај повеќе →

7 причини зошто да изучувате медицина во Словачка

Тој, којшто решава да стане медицинско лице, го прави тој избор од многу причини – од склоноста кон истражувачката дејност до разбирливата човечка желба да се има добро платена професија. Но по што и да се раководите, изучувањето на медицината, особено надвор од границите на својата татковина е долгорочна обврска и решението да се посветите

Прочитај повеќе →

Магистер во аптека: Праксата покажа дека теоријата понекогаш не се применува

Студентите на фармацевтскиот факултет на универзитетот „Комениус“ во Брати-слава го должат, меѓу другото и нивното практично искуство на семинари завр-шени во Универзитетската аптека во Братислава. Разговаравме со Бјанка Зсиг-монд за тоа дали нивните студии ги подготвуваат доволно за она што доаѓа по него и за преминот во нормален „возрасен“ живот. Таа не само што заврши

Прочитај повеќе →

Словачка кујна: Гулаш со говедско во Кошице стил

Состојки 400 гр говедско месо, 300 гр компири, 60 гр сочиво (густ рагу од зеленчук или чорба со жолта пиперка, домат, кромид, сол и мелена слатка и / или лута пиперка), 1 голем кромид, 1 лута црвена пиперка, 2 лажици растително масло, 2 чешниња лук, мелена слатка црвена пиперка, оригано, ким, магдонос, сол. Photo: Гулаш

Прочитај повеќе →

Националната вонредна состојба во Словачка официјално заврши

Националната вонредна состојба која беше прогласена во средината на март, официјално заврши на 13 јуни. Предлогот беше прифатен од страна на словачката влада на седницата одржана на 10 јуни. Photo: Словачка прогласи крај на вонредната состојба/ Од 10 јуни неколку мерки кои претходно беа воведени за спречување на ширење на пандемијата од корона вирусот, сега се

Прочитај повеќе →

11 Интересни факти за Словачка

1. Братислава, главниот град на Словачка лежи на границите со Австрија и Унгарија. Тоа ја прави единствен главен град во светот што се граничи со две земји. Австрискиот главен град Виена е само на 60км оддалечен од Братислава, што ги прави овие два града најблиски главни градови во Европа. 2. Од 2007 година Словачка е

Прочитај повеќе →

Словачка има потреба од фармацевти, луѓе за продажба и учители

Барањето на работа за време на криза не мора да биде кошмар. Моменталната пандемија креираше можности за вработување во следните индустрии: 1. Продавници за храна, онлајн продавачи, пицерии кои вршат достава на дом и разнесувачи на храна. Луѓето низ целиот свет се спречени да ги напуштат своите домови и затоа продуктите и услугите потребно е

Прочитај повеќе →

Олеснување на мерките за заштита од епидемијата на нашиот партнерски факултет во Братислава

Нашиот партнерски факултет во Братислава – Високата школа за менаџмент од 1 јуни 2020 ќе ги ублажи досегашните мерки поврзани со ширење на COVID-19 вирусот. Photo: Олеснување на мерките за заштита од епидемијата во Братислава/ Во зградата на факултетот вработените сѐ уште ќе мораат да влегуваат со маска на лицето. Наставата и испитите до крајот на

Прочитај повеќе →

Сите странски студенти можат да одат во Словачка од 21 мај 2020 без карантин

Министерството за надворешни и европски работи на Република Словачка објави нови мерки, донесени од Институтот за јавно здравје, кои се однесуваат на влез на странски државјани во земјата.

Прочитај повеќе →

Братислава

Престолнината на Словачката Република, Братислава, не само што може да се пофали со интересна историја, туку во моментов е и центар на регионот со најдинамичен развој во централна Европа. (популација 425.500) е лоцирана во југозападниот дел на Словачка, од двете страни на реката Дунав и во подножјето на Малите Карпати. Благодарение на оваа поволна локација,

Прочитај повеќе →

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ

и добијте консултации од нашите специјалистиПолитика за заштита на личните податоци

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Аплицирајте
за студии
во Словачка!

Политика на заштита на личните податоци

×

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ:Политика за заштита на личните податоци

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

х

Приjавете се на курс соодветен за вас

за словенечки јазик

соодветен за вас

Политика за заштита на личните податоци

X

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ:


Политика за заштита на личните податоци

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

х