Category Archives: Словениjа

Штрудла од хељда – Ајднек

Ајднек е драгоцена верзија на обичен колач од хељда со ореви и мед. Тоа беше еден од првите десерти подготвени во горната Савинска долина. Локален обичај беше да се подготви за Божиќ, Велигден и Денот на сите светци, како и за други важни празници. © /Штрудла од хељда – Ајднек Рецепт Тесто: 50 брашно од

Прочитај повеќе →

Тадеј Погачар, победник на Тур де Франс, станува амбасадор за туризам

Познат велосипедист, Тадеј Погачар, победник на Тур де Франс, е еден од многуте врвни ателети што ќе стане амбасадор за туризам и ќе ја промовира Словенија како туристичка дестинација. Спортистот со Одбор за туризам ќе ги дефинира сите места низ целата земја за велосипедизам и активности за одмор. © from /Тадеј Погачар, победник на Тур

Прочитај повеќе →

Љубљана е меѓу 8-те најодржливи градови во светот

Според Lonely Planet, има осум најодржливи градови во светот, а меѓу нив е дури и jЉубљана. На списокот се наоѓаат Копенхаген, Портланд, Сингапур, Лисабон, Бенгалуру, Ванкувер и Сан Франциско. Главниот град на Словенија со седум други градови се смета за погоден за живеење, исклучително чист и со 10 хектари градски центар направен за пешаци. ©

Прочитај повеќе →

Рецепт: Штрукљи

Штрукљи се традиционално словенечко јадење, составено од тесто и разни видови на полнење. Доаѓа во форма на ролни, кои можат да се готват или печат, и можат да имаат широк спектар на полнење. Штрукљи е традиционално резервиран за посебни прилики, но сега е едно од најкарактеристичните јадења во домаќинствата низ цела Словенија. © from /Штрукљи

Прочитај повеќе →

Костањевица на Крка

Костањевица на Крка е мал град во историскиот регион Долна Карниола во јужна Словенија. Тој е еден од најстарите градови во Словенија и тука живеат помалку од илјада луѓе. Исто така се назив а и „Венеција на долна карниола“. © from /Костањевица на Крка Градот е заштитен како културно-историски споменик. Туристите се упатуваат директно на

Прочитај повеќе →

Словенија, европски регион на гастрономија 2021 година

Врз основа на своите гастрономски понуди во комбинација одржлив развој и квалитетот на животот, Словенија е прогласена за Европски регион на гастрономија 2021 година. Наградена е од Меѓународниот институт за гастрономија, култура, уметност и туризам (IGCAT). © from /Словенија, европски регион на гастрономија 2021 година Требаше да се докаже дека Словенија има развиено доволно проекти

Прочитај повеќе →

Влијанието на коронавирусот врз високото образование

Универзитетите се места каде студентите живеат и учат. Тие исто се културни центри каде студентите се собираат од нациите ширум светот. Неодамна, коронавирусната криза ги предизвика високообразовните институции на многу нови и неочекувани начини.

Прочитај повеќе →

Аљона Султанова, студентка на Факултетот за управување со деловни системи: учиме практични работи кои гарантирано се корисни

Есть два подхода к жизни: можно плыть по течению и полагаться на судьбу, а можно брать ситуацию в свои руки и менять её самому независимо от состояния мира вокруг. Студентка Алёна Султанова выбрала второй путь, и ей есть чем поделиться с вами.

Прочитај повеќе →

Кога и како да се премине границата на Словенија

Пред да дојдете во Словенија, ви препорачуваме да го испланирате вашето патување со добивање информации за моменталната состојба и мерките воспоставени на националните граници на земјата. Ситуацијата генерално се менува брзо, како и мерки од владата.

Прочитај повеќе →

Дела на Рубенс и Тицијан отсега во Љубљана!

Вести што ќе ги израдуваат сите љубители на уметноста: во Националната галерија во Љубjана е отворена изложба на слики од замокот Прага, вклучувајќи дела од Тицијан, Рубенс и Веронезе. Photo by from /Дела на Рубенс и Тицијан отсега во Љубљана! До јануари 2021 година, можете да видите слики во Националната галерија во Љубљана, кои беа

Прочитај повеќе →

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ

и добијте консултации од нашите специјалистиПолитика за заштита на личните податоци

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Аплицирајте
за студии
во Словачка!

Политика на заштита на личните податоци

×

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х

Приjавете се на курс соодветен за вас

за словенечки јазик

соодветен за вас

Политика за заштита на личните податоци

X

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х