Category Archives: Разно

Приварок е познато словачко јадење што не може да се преведе

Најдобар опис е супа од зеленчук со брашно и кисела павлака, пченкарен скроб или доматна паста. Звучи вкусно! Photo: Приварок е познато словачко јадење што не може да се преведе/ Састојци: 1 тиква, 100 мл млеко, 1-2 лажици шеќер, 1-2 лажици фино брашно, 250 мл павлака, масло. Подготовка 1. Излупете тиква, исечете ја на половина,

Прочитај повеќе →

Компанијата 2ТМ ви го честита меѓународниот ден на студентите!

На големо и сплотено студентско семејство компанијата 2ТМ од се срце им го честита меѓународниот ден на студентите! Photo: //Среќен меѓународен ден на студентите! Еднаш во животот вие го направивте својот најважен чекор, избирајќи ја образовната установа и специјалноста преку која што сакате да се реализирате.  Сега пред вас имате задача да станете специјалист од

Прочитај повеќе →

Штањел – средновековниот бисер во Краст

Штањел е еден од најживописните средновековни села во Краст, тоа ќе ве шармира со прекрасните тесни улички, бајковити замоци и со неговите живописни градини. Photo: Село тврдина Штањел од горе/ Селото, коешто е именувано по светоцот Свети Даниел зе прв пат се споменува во раната 1402 годин, а на ридот куќите биле изградени за време на

Прочитај повеќе →

Актуелни слободни работни места за студенти

Погледнете ги моментално слободните работни места за студенти во словенечките претпријатија. Photo: Слободни работни места за студенти/ Асистент во продавница 04.56 евра на час нето (05.40 евра на час бруто). Компанијата има потреба од студент, којшто би работел во трговски центар во одделот за возила и галантерија. Опис на работните обрвски: Редење на полици, дополнување на

Прочитај повеќе →

Кујна на словенечките региони: пита со урда и зеленчук

Апетитна комбинација на каша од хељда, урда, зеленчук и јајца. Време на готвење: 90 минути. Photo: Пита со урда и зеленчук/ Состојки (за 4 особи) 250 гр каша од хељда, 250 гр урда, 4 јајца, кисела павлака, 1 празилук, 1 тиквица, 1 морков, 2 домат, 1 слатка црвена пиперка, маслиново масло, 2 чешниња лук, сол,

Прочитај повеќе →

Словенците го зазедоа шестото место во светот за знаење на англиски јазик

Нивото на знаење значително се зголеми во последните две години. Photo: Словенците се меѓу најдобрите англиски говорници во светот/ Англичаните ги објавија резултатите од интересно истражување, што ги направи Словенците прилично горди. Според овие резултати, нивото владеење на англиски јазик како прв странски јазик на словенечко возрасно население ги става на шестото место во светот.

Прочитај повеќе →

Пет ресторани добија по една Michelin ѕвезда, Hišа Franko доби две

Мисијата за откривање на најдобрите кулинарски дестинации низ светот, Michelin оценувачите конечно ги донесе и во Словенија. Photo: Словенија цврсто се закотви на светската кулинарска мапа/ Најмногу ги воодушеви ресторанот Hiša Franko, каде што се креира храна под водство на исклучителната Ana Roš. Ова прв ресторан во регионот кој што доби две кулинарски ѕвезди, со што

Прочитај повеќе →

Повеќе од напиток: историја и култура на пиењето кафе во Словенија

Словенија е земја со многу љубители на слатки и кафе. Без да се претерува, може да се каже дека овој ароматичен напиток е еден од националните брендови. Можете да најдете пријатни кафулиња во било кој дел на Словенија, каде кафето се подготвува со многу љубов, за секого и за сечиј вкус. Photo: Кафетерија „Европа“/Miško Kranjec,

Прочитај повеќе →

Актуелни слободни работни места за студенти

Погледнете ги моментално слободните работни места за студенти во словенечките претпријатија. Photo: Вакансии для студентов/ Благајник (м/ж) Опис на работното место: работа на благајна. Услови: возраст над 18 години, доверливост, одговорност. Плата: 5,07 еур/час нето, 6 еур/час бруто, во недела 8 еур/час бруто. Распоред: работа во смени. Вработување на долг рок. Локација: Љубљана Број на слободни

Прочитај повеќе →

Словенија е меѓу 5-те најчисти земји во светот

Словенија е една од најчистите земји во светот, според Дру Бински – светски познат патувач и блогер, кој ја има посетено скоро секоја земја на планетата. Photo: Бински ја посетил Словенија два пати и навистина бил пријатно изненаден од тоа колку е чиста земјата: „Во Словенија бев два пати, последен пат минатото лето каде што

Прочитај повеќе →

Аплицирајте
за студии
во Словачка!

Политика на заштита на личните податоци

×

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х

Приjавете се на курс соодветен за вас

за словенечки јазик

соодветен за вас

Политика за заштита на личните податоци

X

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х