Category Archives: Разно

Кујна на словенечките региони: пита со урда и зеленчук

Апетитна комбинација на каша од хељда, урда, зеленчук и јајца. Време на готвење: 90 минути. Photo: Пита со урда и зеленчук/ Состојки (за 4 особи) 250 гр каша од хељда, 250 гр урда, 4 јајца, кисела павлака, 1 празилук, 1 тиквица, 1 морков, 2 домат, 1 слатка црвена пиперка, маслиново масло, 2 чешниња лук, сол,

Прочитај повеќе →

Словенците го зазедоа шестото место во светот за знаење на англиски јазик

Нивото на знаење значително се зголеми во последните две години. Photo: Словенците се меѓу најдобрите англиски говорници во светот/ Англичаните ги објавија резултатите од интересно истражување, што ги направи Словенците прилично горди. Според овие резултати, нивото владеење на англиски јазик како прв странски јазик на словенечко возрасно население ги става на шестото место во светот.

Прочитај повеќе →

Пет ресторани добија по една Michelin ѕвезда, Hišа Franko доби две

Мисијата за откривање на најдобрите кулинарски дестинации низ светот, Michelin оценувачите конечно ги донесе и во Словенија. Photo: Словенија цврсто се закотви на светската кулинарска мапа/ Најмногу ги воодушеви ресторанот Hiša Franko, каде што се креира храна под водство на исклучителната Ana Roš. Ова прв ресторан во регионот кој што доби две кулинарски ѕвезди, со што

Прочитај повеќе →

Словенечките музеи и галерии покануваат на своите виртуелни изложби

Словенечките музеи и галерии нудат гледање на своите експонати на далечина. Додека животот полека и постепено се враќа во нормала, ви се нудат интересни изложби и виртуелни прошетки без напуштање на вашиот дом. Photo: Словенечките музеи и галерии нудат гледање на своите експонати на далечина/ 1. На интернет страницата на централната галерија на словенечки уметнички дела,

Прочитај повеќе →

Повеќе од напиток: историја и култура на пиењето кафе во Словенија

Словенија е земја со многу љубители на слатки и кафе. Без да се претерува, може да се каже дека овој ароматичен напиток е еден од националните брендови. Можете да најдете пријатни кафулиња во било кој дел на Словенија, каде кафето се подготвува со многу љубов, за секого и за сечиј вкус. Photo: Кафетерија „Европа“/Miško Kranjec,

Прочитај повеќе →

Актуелни слободни работни места за студенти

Погледнете ги моментално слободните работни места за студенти во словенечките претпријатија. Photo: Вакансии для студентов/ Благајник (м/ж) Опис на работното место: работа на благајна. Услови: возраст над 18 години, доверливост, одговорност. Плата: 5,07 еур/час нето, 6 еур/час бруто, во недела 8 еур/час бруто. Распоред: работа во смени. Вработување на долг рок. Локација: Љубљана Број на слободни

Прочитај повеќе →

Словенија е осма најбезбедна земја на светот

Глобалниот индекс за мир за 2019г., го објави извештајот за рангирањето на  најбезбедните земји во светот. Генерално истражувањето открива дека додека светот сѐ уште е помалку мирен отколку пред една декада, сепак е малку помирен отколку минатата година во исто време. Photo: Словенија е повторно рангирана во првите 10 најбезбедни земји/ Истражувањето на Институтот за економија

Прочитај повеќе →

Словенија е меѓу 5-те најчисти земји во светот

Словенија е една од најчистите земји во светот, според Дру Бински – светски познат патувач и блогер, кој ја има посетено скоро секоја земја на планетата. Photo: Бински ја посетил Словенија два пати и навистина бил пријатно изненаден од тоа колку е чиста земјата: „Во Словенија бев два пати, последен пат минатото лето каде што

Прочитај повеќе →

Пратениците го потврдија првиот пакет на мерки за помош на економијата

Парламентот на вонредна седница и по брза постапка донесе повеќе закони кои имаат за цел да ги ублажат економските последици од епидемијата на новиот корона вирус. Мерките меѓу другото се насочени кон зачувувањето на работните места, снабдувањето со прехрамбени производи и олеснувања за претпријатијата. Имено, донесен е закон според кој во случај на влошување на

Прочитај повеќе →

Словенија активно се спротивставува на ширењето на корона вирусот следејќи ги успешните искуства на Кина и Јужна Кореја

Поучена од успешните искуства на Кина во борбата против корона вирусот, словенечката влада од 20 март воведе ограничување на движењата на јавни места. Така, со цел да се ограничи ширењето на вирусот е забрането здружувањето на луѓе на јавни места и во јавните објекти. Казната за прекршителите изнесува 400 евра. Ограничувањето на движењата е последица

Прочитај повеќе →

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ

и добијте консултации од нашите специјалистиПолитика за заштита на личните податоци

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Аплицирајте
за студии
во Словачка!

Политика на заштита на личните податоци

×

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ:Политика за заштита на личните податоци

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

х

Приjавете се на курс соодветен за вас

за словенечки јазик

соодветен за вас

Политика за заштита на личните податоци

X

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ:


Политика за заштита на личните податоци

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

х