Новости

Размислувате за студии во странство? Изберете меѓународно признаени студии без школарина и без приемни испити во Словенија, кои ќе ви го дадат потребното знаење за успешна кариера. Словенечките образовни установи сѐ уште ги примаат пријавите!

Прочитај повеќе →

Одлуката за запишување на мастер студии може да биде мотивирана од различни фактори: надеж за подобра позиција и поголема конкурентност на пазарот на трудот; повеќе знаење и поголема стручност во областа во која што работите; поголема можност за вработување; интелектуална авантура, но и желба за промена на средината. Во голем број на случаи нашата одлука

Прочитај повеќе →

Апетитна комбинација на каша од хељда, урда, зеленчук и јајца. Време на готвење: 90 минути. Photo: Пита со урда и зеленчук/ Состојки (за 4 особи) 250 гр каша од хељда, 250 гр урда, 4 јајца, кисела павлака, 1 празилук, 1 тиквица, 1 морков, 2 домат, 1 слатка црвена пиперка, маслиново масло, 2 чешниња лук, сол,

Прочитај повеќе →

Нивото на знаење значително се зголеми во последните две години. Photo: Словенците се меѓу најдобрите англиски говорници во светот/ Англичаните ги објавија резултатите од интересно истражување, што ги направи Словенците прилично горди. Според овие резултати, нивото владеење на англиски јазик како прв странски јазик на словенечко возрасно население ги става на шестото место во светот.

Прочитај повеќе →

Студентите на фармацевтскиот факултет на универзитетот „Комениус“ во Брати-слава го должат, меѓу другото и нивното практично искуство на семинари завр-шени во Универзитетската аптека во Братислава. Разговаравме со Бјанка Зсиг-монд за тоа дали нивните студии ги подготвуваат доволно за она што доаѓа по него и за преминот во нормален „возрасен“ живот. Таа не само што заврши

Прочитај повеќе →

Состојки 400 гр говедско месо, 300 гр компири, 60 гр сочиво (густ рагу од зеленчук или чорба со жолта пиперка, домат, кромид, сол и мелена слатка и / или лута пиперка), 1 голем кромид, 1 лута црвена пиперка, 2 лажици растително масло, 2 чешниња лук, мелена слатка црвена пиперка, оригано, ким, магдонос, сол. Photo: Гулаш

Прочитај повеќе →

Поминаа точно седум децении откако централниот историски музеј во Ново Место ги отвори своите врати. Во спомен на овој датум, од 1 јуни до 30 септември 2020 година, во Музејот Градина се одржа изложбата „Скапоцени 70“, на која се представуват колекции на музејски предмети со фотографии. Според вработените во музејот, изборот бил тежок, бидејќи од

Прочитај повеќе →

Националната вонредна состојба која беше прогласена во средината на март, официјално заврши на 13 јуни. Предлогот беше прифатен од страна на словачката влада на седницата одржана на 10 јуни. Photo: Словачка прогласи крај на вонредната состојба/ Од 10 јуни неколку мерки кои претходно беа воведени за спречување на ширење на пандемијата од корона вирусот, сега се

Прочитај повеќе →

Мисијата за откривање на најдобрите кулинарски дестинации низ светот, Michelin оценувачите конечно ги донесе и во Словенија. Photo: Словенија цврсто се закотви на светската кулинарска мапа/ Најмногу ги воодушеви ресторанот Hiša Franko, каде што се креира храна под водство на исклучителната Ana Roš. Ова прв ресторан во регионот кој што доби две кулинарски ѕвезди, со што

Прочитај повеќе →

1. Братислава, главниот град на Словачка лежи на границите со Австрија и Унгарија. Тоа ја прави единствен главен град во светот што се граничи со две земји. Австрискиот главен град Виена е само на 60км оддалечен од Братислава, што ги прави овие два града најблиски главни градови во Европа. 2. Од 2007 година Словачка е

Прочитај повеќе →

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ

и добијте консултации од нашите специјалистиПолитика за заштита на личните податоци

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Аплицирајте
за студии
во Словачка!

Политика на заштита на личните податоци

×

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ:Политика за заштита на личните податоци

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

х

Приjавете се на курс соодветен за вас

за словенечки јазик

соодветен за вас

Политика за заштита на личните податоци

X

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ:


Политика за заштита на личните податоци

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

Инсталацијата на ова поле за потврда е неопходна за испраќање на пораки!

х