Slovenci osvojili pet medalja na svetskom takmičenju među radnicima u šumarstvu

Na 33. Svetskom prvenstvu radnika u šumarstvu, održanom u norveškom gradu Lilehamer, Slovenci su osvojili pet medalja – jednu zlatnu, dve srebrne i dve bronzane, nesumnjivo dokazavši da su prvoklasni stručnjaci seče i obrade drveta.

Treba napomenuti da je konkurencija na takmičenju bila prilično jaka – međusobno su se takmičila 123 predstavnika iz 28 zemalja sveta. Šampionat je sproveden u pet kategorija: profesionalci, juniori (do 24 godine), i po prvi put, žensko nadmetanje. Učesnici su se takmičili u pet kategorija: kombinovano prerezivanje, precizno prerezivanje,  zamena lanca na motornoj testeri sa skidanjem vodilice, obaranje stabla, struganje drveta.

Najviše medalja (zlato u ekipnom takmičenju, srebro u individualnom nadmetanju i bronzu u obaranju stabla), slovenačkoj je reprezentaciji  donela osamnaestogodišnja Ines Frančeškin. Osim nje, Sloveniju su predstavljala tri profesionalna obrađivača drveta: Janez Meden, Robert Čuk i Jure Škufca; u kategoriji juniora nastupao je Domen Lahajner, apsolvent šumarskog fakulteta u Postojni.

Janez Meden, profesor Šumarskog fakulteta u Postojni, državni vicešampion 2017, dobio je bronzanu medalju u indivivualnom nadmetanju i osvojio srebro u obaranju stabla, zaostavši iza pobednika svega za jedan poen.

Robert Čuk, šampion Slovenije i Evrope,  zauzeo je šesto mesto u preciznom prerezivanju. Junior Domen Lahajnar bio je peti u opštem nadmetanju. U ekipnom nadmetanju reprezentacija Slovenije zauzelaje takođe visoko peto mesto.

Osim prestiža samog po sebi, takmičenje je pružilo mogućnost organizacijama koje se specijalizuju u uobradi drveta i šumarstvu da pokrenu saradnju i saznaju novine iz date oblasti. Dostignuti rezultati pomoći će Slovencima u promociji sopstvene zemlje, bogate šumama i rezervama drveta.

Izvor: 24ur.com