Во Словенија се одржува Европското првенство во одбојка на кое што решавачки натпревар ќе биде – Словенија – Русија кој што ќе се одигра денес

Во среда на 17-ти септември, во арената Стожице репрезентацијата на домаќинот, после три победи по ред, го претрпе првиот пораз. Во четвртиот круг со резултат 3:1 ги победи репрезентацијата на Република Северна Македонија – која што дебитира на големиот турнир. Словенците не можеа да го пронајдат решението за одбраната на Република Северна Македонија. Македонците демонстрираа огромна концентрација и имаа посилни нерви.   

Во четвртата четвртина Република Словенија водеше со (24:21), но потоа изгуби три поени по ред; резултатот се израмни и решавачкиот поен им донесе победа на македонците. Најдобри во составот на Република Словенија беа Ален Пајенк (19 поени) и Клемен Чебуљ (13 поени). Во составот на македонците прекрасен натпревар одигра Никола Ѓорѓев – 24 поени.

Во среда на 18-ти септември 2019 година, во 17:30 часот по локално време (18:30 според Московско време) во арената Стожице во Љубљана ќе се одржи решавачкиот натпревар за првото место во групата С. Тимот на Алберто Џулиани ќе се бори за победа со актуелниот европски првак – репрезентацијата на Руската Федерација, која што игра без клучниот играч Иљјас Куркаев. Сите билети за натпреварот се веќе распродадени.

Пред решавачкиот натпревар состојбата на табелата е следна: води Руската Федерација со 12 поени од 12 (12-2), на второ место е Република Словенија со 9 поени (10-4), 3-4 место ги делат Турција и Република Северна Македонија со 6 поени, но турците имаат подобра разлика: 7-7 против 7-11 што ја имаат македонците. На крајот на табелата е Финска со 4 поени и Белорусија со 2 поени.

Победата на Република Словенија ќе и го донесе првото место во групата С и полесен соперник во 1/8 финалето – 4-та репрезентација од А групата (сега на тоа место е Грција). В групата А фаворит е Франција, Италија и Бугарија. Водат французите, победувајќи ги сите натпревари. Ако Република Словенија го загуби натпреварот со Русија и го заземе второто место во групата ќе треба да игра со една од горенаведените три репрезентации и ќе биде многу потешко да се пробие до четврт финалето на европското првенство.

Извор: rtvslo.si, rtvslo.si